top of page

Jak zrobić CRM w Excelu: Przewodnik Krok po Kroku

Zaktualizowano: 21 maj

W dzisiejszych czasach zarządzanie relacjami z klientami (CRM, od ang. Customer Relationship Management) jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. CRM pomaga w organizacji kontaktów, śledzeniu interakcji z klientami oraz w planowaniu działań marketingowych. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych oprogramowań CRM, nie każda firma potrzebuje skomplikowanego rozwiązania. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw doskonałą alternatywą może okazać się dobrze skonfigurowany arkusz Excela.


W tym artykule pokażemy, jak krok po kroku stworzyć własny system CRM w Excelu, który pomoże w organizacji i zarządzaniu relacjami z klientami.


1. Rozpoczęcie pracy z Excel

Najpierw otwórz nowy arkusz kalkulacyjny w Excelu. Nadaj mu odpowiednią nazwę, która będzie łatwo kojarzyć się z funkcją CRM, np. "CRM_NazwaFirmy".


2. Projektowanie struktury bazy danych

Następnie musisz zaplanować, jakie informacje chcesz przechowywać w swoim systemie CRM. Podstawowe kategorie, które warto uwzględnić, to:

  • Dane kontaktowe (imię, nazwisko, email, numer telefonu, stanowisko, firma)

  • Informacje o interakcjach (data ostatniego kontaktu, notatki z rozmów, zainteresowania)

  • Status klienta (potencjalny, aktywny, nieaktywny)

  • Planowane działania (następny kontakt, propozycje oferty)

3. Tworzenie tabeli

W Excelu najlepiej jest korzystać z tabeli, aby organizować dane. W pierwszym rzędzie wprowadź nazwy kolumn, które odpowiadają wybranym kategoriom informacji. Następnie zaznacz te dane i przejdź do zakładki "Wstaw" > "Tabela", aby przekształcić zaznaczone komórki w tabelę. Upewnij się, że zaznaczyłeś opcję „Moja tabela ma nagłówki”.


4. Personalizacja i formuły

Excel oferuje różnorodne możliwości personalizacji i automatyzacji pracy z danymi. Na przykład, możesz użyć formuł do automatycznego obliczania dni od ostatniego kontaktu z klientem lub do segmentacji klientów na podstawie określonych kryteriów. Poznaj funkcje takie jak WARUNKI.JEŻELI, SORTUJ.POLE, FILTR, które mogą znacząco usprawnić zarządzanie danymi.


5. Śledzenie i analiza danych

Wykorzystaj funkcje Excela do tworzenia spersonalizowanych raportów i dashboardów, które pomogą Ci w analizie danych. Możesz na przykład stworzyć dynamiczne wykresy, które będą aktualizowane automatycznie przy dodawaniu nowych danych. To znakomite narzędzie do śledzenia postępów w relacjach z klientami oraz efektywności działań sprzedażowych i marketingowych.


6. Automatyzacja i integracja z innymi narzędziami

Rozważ wykorzystanie dodatków do Excela, które umożliwią integrację z innymi aplikacjami, np. pocztą elektroniczną, kalendarzem czy systemami do fakturowania. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej zautomatyzować pracę z CRM.


7. Zabezpieczenie danych

W kontekście CRM, gdzie przechowujemy wrażliwe informacje o klientach, zabezpieczenie danych jest absolutnie kluczowe. Excel oferuje kilka opcji zabezpieczeń, w tym możliwość ustawienia hasła na otwarcie dokumentu, jak również hasła chroniącego przed modyfikacjami. Dodatkowo, można ograniczyć dostęp do wybranych zakładek lub komórek, co jest szczególnie przydatne, gdy arkusz jest współdzielony z zespołem. Pamiętaj, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich danych CRM, aby uniknąć utraty ważnych informacji.


Wskazówki dla zaawansowanych użytkowników

  1. Makra VBA – Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Excel oferuje możliwość tworzenia makr w Visual Basic for Applications (VBA), które mogą automatyzować jeszcze więcej zadań, np. wysyłanie spersonalizowanych e-maili do klientów bezpośrednio z Excela.

  2. Integracja z zewnętrznymi narzędziami – Możesz rozważyć wykorzystanie dodatków (np. Microsoft Power Query) do integracji Excela z zewnętrznymi bazami danych, co pozwoli na automatyczne aktualizowanie danych w arkuszu CRM.

  3. Dostosowywanie według potrzeb – Nie bój się eksperymentować z różnymi funkcjami i formułami, aby dostosować swój arkusz CRM dokładnie do potrzeb Twojej firmy. Excel jest niezwykle elastycznym narzędziem, które może zostać skonfigurowane na wiele sposobów.


Stworzenie systemu CRM w Excelu jest doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają prostego, ale funkcjonalnego narzędzia do zarządzania relacjami z klientami. Kierując się powyższym przewodnikiem, możesz łatwo zaprojektować system CRM, który będzie odpowiadał na specyficzne potrzeby Twojej firmy. Pamiętaj jednak, że Excel, pomimo swojej wszechstronności, ma swoje ograniczenia, i w miarę wzrostu firmy, może okazać się konieczne przejście na bardziej zaawansowane oprogramowanie CRM.


Jeśli nie chcesz budować CRM w Excelu od początku, sprawdź Excela którego ja opracowałam i używam w swojej codziennej pracy:


Sprawdź gotowe szablony w Excelu

z tym kodem -20%:

kod: CRM-20

CRM w Excelu

#jak zrobić CRM w Excelu, #Excel CRM, #zarządzanie relacjami z klientami w Excelu, #tworzenie systemu CRM, #CRM dla małych firm,

114 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page