top of page

Jak zaplanować budżet domowy i zrobić go w Excelu: Praktyczny poradnik + szablon excel do pobrania

Zaktualizowano: 6 dni temu


Czy zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, na co właściwie wydajesz swoje pieniądze? Czy planujesz podjąć konkretne działania finansowe w tym roku? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Dziś rozwiniemy temat budżetu domowego i pokażę Ci z puntu widzenia analitycznego jak zaplanować go krok po kroku, korzystając z narzędzia takiego jak Excel.


1. Na co wydają pieniądze Polacy? Jakie działania finansowe planują podjąć w tym roku?

Polskie gospodarstwa domowe, podobnie jak wiele innych na świecie, zmagają się z wyzwaniami związanymi z planowaniem swoich finansów. Według badań, Polacy często wydają swoje pieniądze na jedzenie, mieszkanie, transport oraz rozrywkę. Jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby kontrolowania swoich wydatków i planowania budżetu domowego. W tym roku wiele osób planuje podjąć konkretne działania, takie jak oszczędzanie na emeryturę, spłacanie długów czy inwestowanie w edukację finansową.


Źródło: badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor 2024


W tegorocznych planach finansowych Polaków oszczędzanie wyprzedziło inne opcje, takie jak poszukiwanie nowej pracy lub podwyżki oraz ograniczanie wydatków i unikanie zadłużeń. Blisko jedna piąta respondentów (18 proc.) planuje unikać zaciągania kredytów lub pożyczek, podczas gdy co dziesiąty zamierza spłacić istniejące zobowiązania (11 proc.).

Wysoka inflacja i rosnące koszty życia sprawiły, że Polacy uświadomili sobie potrzebę posiadania oszczędności na nieprzewidziane wydatki. W ubiegłym roku sięgnęło po nie aż 44 proc. respondentów, a ci, którzy nie mieli takiego zabezpieczenia, odczuli brak pieniędzy na czarną godzinę bardziej dotkliwie.

- Oszczędzanie nie ogranicza się tylko do sfery finansowej, ale też zużycia energii, wody, racjonalizacji wydatków na żywność, odzież, obuwie i usługi. Poza tym w rezultacie przemian kulturowych, rozpowszechnia się idea zrównoważonego rozwoju i zmienia się też nastawienie do ogólnie panującego konsumpcjonizmu. W 2024 r. 20 proc. respondentów planuje oszczędzać, a 17 proc. ograniczać konsumpcjonizm. Już w minionym roku Polacy trzymali się za portfele, sprzedaż detaliczna spadła o 2,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi dr hab. Waldemar Rogowski.2. Budżet rodzinny jak budżet firmowy. To samo podejście tylko mniejsza skala

Choć wydaje się, że zarządzanie budżetem firmowym różni się od zarządzania budżetem domowym, to w rzeczywistości wiele zasad i podejść jest podobnych. Szefowie finansowi (CFO) w firmach pracują na znacznie większych budżetach niż przeciętna rodzina, ale muszą zarządzać każdą złotówką tak samo skrupulatnie. Umiejętność planowania, alokowania zasobów i podejmowania strategicznych decyzji może być więc równie cenna dla osób prowadzących budżet domowy.
3. Monitorowanie codziennych wydatków. Zrób na to excela i zautomatyzuj sobie proces

Kluczem do skutecznego zarządzania budżetem domowym jest monitorowanie codziennych wydatków. Stworzenie arkusza kalkulacyjnego w Excelu może ułatwić Ci ten proces. Analiza wydatków na podstawie wyciągów bankowych pozwoli Ci śledzić swoje finanse i identyfikować wzorce wydatków. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przeprowadzić tę analizę:

  • Zbierz wszystkie wyciągi bankowe i rachunki za ostatnie miesiące.

  • Stwórz arkusz kalkulacyjny w Excelu, gdzie będziesz rejestrować swoje wydatki w odpowiednich kategoriach, takich jak jedzenie, mieszkanie, transport itp.

  • Regularnie wpisuj wszystkie transakcje i sumuj wydatki w poszczególnych kategoriach.

  • Analizuj swoje wydatki, identyfikuj niepotrzebne lub nadmierne koszty i podejmuj działania mające na celu ich ograniczenie.

4. Zrób prognozę i plan długoterminowy – zarządzaj nią twardo jak dyrektor finansowy najważniejszego przedsiębiorstwa.

Po przeanalizowaniu swoich wydatków czas na zrobienie prognozy i planu długoterminowego. W Excelu możesz łatwo stworzyć arkusz, w którym uwzględnić możesz swoje przychody i wydatki na kolejne miesiące, a nawet lata. To pozwoli Ci lepiej kontrolować swoje finanse i podejmować mądrzejsze decyzje na przyszłość.


5. Regularnie aktualizuj wyniki – przyda się do tego mądry excel by trzymać rękę na pulsie

Nie zapominaj o regularnym aktualizowaniu swoich wyników. Excel może być doskonałym narzędziem do śledzenia zmian w Twoim budżecie i trzymania ręki na pulsie. Regularnie sprawdzaj, czy Twoje wydatki zgadzają się z założeniami i wprowadzaj niezbędne korekty, aby utrzymać swoje finanse na właściwym kursie.

Podsumowując, zarządzanie budżetem domowym może być prostsze niż Ci się wydaje, szczególnie jeśli korzystasz z narzędzi takich jak Excel. Pamiętaj o ścisłym monitorowaniu swoich wydatków, planowaniu długoterminowym i regularnym aktualizowaniu wyników. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie kontrolować swoje finanse i osiągać swoje cele życiowe.


Jeśli zainteresował Cię ten temat to zajrzyj do mojego ebooka - opisałam w nim strategie na zarządzanie budżetem domowym. Zamieściłam także ćwiczenia które wykonując krok po kroku przybliżą Cię do stworzenia profesjonalnej prognozy finansowej oraz przykład jak możesz wykorzystać wyciągi bankowe do stworzenia analizy finansowej własnego budżetu.


A tu gotowy szablon - Budżet domowy w Excelu - pobierz i zacznij analizować swoje finanse już dziś!30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page