top of page

Czym się różni analityk biznesowy od analityka finansowego?

Zaktualizowano: 16 lut

Stanowisko analityka biznesowego i analityka finansowego wydają się podobne. Oboje analizują dane i wykorzystują je do formułowania zaleceń dotyczących decyzji biznesowych w celu osiągnięcia wyniku finansowego firmy.


Jakie są więc różnice ?


Analityk finansowy.

Analityk finansowy bada dane finansowe, próbując wykryć trendy i sporządza prognozy. Jest to stanowisko umiejscowione w Dziale Finansów i raportuje do CFO lub Kierownika Kontrolingu Finansowego. Co za tym idzie, zazwyczaj przygotowuje raporty i analizy, w których ocenia rentowność projektu/biznesu dając zielone/czerwone światło do przeprowadzenia transakcji. Koncentruje się na tym, jak wykorzystać pieniądze w najbardziej efektywny sposób. Weryfikuje poniesione przez firmę koszty.

Do jego obowiązków należy również planowanie budżetu rocznego i wieloletnich strategii finansowych.Analityk biznesowy.

Zakres pracy analityka biznesowego nie ogranicza się do sfery finansowej, a obejmuje również sferę sprzedażową, logistyczną i wiele innych. Analitycy biznesowi sprawdzają, jak działa firma i wydają zalecenia, które mają pomóc w usprawnieniu działalności. Analizują rentowność biznesu a także przygotowują narzędzia które umożliwiają analizy rentowności projektów w różnych działach. Osoba na tym stanowisku jest wsparciem przy tworzeniu strategii biznesowych czy planów sprzedaży. Jest odpowiedzialna za raportowanie sprzedaży, prognozowanie i analizę wyników oraz daje wskazówki co do usprawnienia działalności firmy.


Wsparcie kompetentnego analityka jest dla firmy możliwością znacznego i przyspieszenia i prawidłowej realizacji projektu, oszczędność funduszy oraz wprowadzenia jasnego stylu komunikacji, dzięki czemu pracuje się sprawniej i łatwiej. Analityk może zajmować się projektami w wielu podmiotach m.in. w przedsiębiorstwie, korporacji, nawet w instytucjach rządowych.


Lekceważąco i nieco prześmiewczo można by powiedzieć, że analityk siedzi cały czas w Excelu, mieli dane i wklepuje formuły. Na całe szczęście rzeczywistość jest bardziej porywająca i wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w codziennej pracy stanowi jedynie część tego, co robi osoba na stanowisku analityka. To przede wszystkim spojrzenie na biznes z góry, wyciąganie wniosków i tworzenie rekomendacji biznesowych. Rola analityka biznesowego może się znacznie różnić w zależności od branży. W ciągu ostatniej dekady kojarzyła się głównie z branżą IT jako pomost między klientem a zespołem programistów podczas procesu wdrażania oprogramowania. Dziś większość analityków biznesowych pochodzi z dowolnej dyscypliny i w wielu przypadkach nie musi wcale posiadać wiedzy informatycznej. Bardziej techniczną rolę odgrywa analityk systemowy czy analityk IT.


Analityk biznesowy to zawód należący do grupy zawodów deficytowych tzn. takich, dla których nie powinno  być w najbliższym roku trudności ze znalezieniem pracy. Szacunkowe dane wykazują wzrost zapotrzebowania na tego typu specjalistów na poziomie 12%* w stosunku rocznym.

* dane z 2020 r.


465 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page