top of page

Raport sprzedaży - przykład jak zrobić w Excelu

Zaktualizowano: 3 paź

Aby stworzyć raport sprzedaży w programie Excel, potrzebujesz odpowiednio sformatowanej tabeli lub zbioru danych dotyczących sprzedaży. Oto kroki, które możesz podjąć, aby stworzyć analizę sprzedaży:


1. Przygotuj dane: Upewnij się, że masz dostęp do danych sprzedażowych. Twoje dane powinny zawierać informacje takie jak:

  • daty transakcji,

  • nazwy produktów,

  • ilość sprzedanych produktów,

  • ceny jednostkowe,

  • łączna kwota sprzedaży

  • inne informacje niezbędne do analizy w twojej firmie, np marża

2. Otwórz Excel i utwórz nowy arkusz kalkulacyjny: Uruchom program Excel i utwórz nowy arkusz kalkulacyjny. Możesz to zrobić, klikając na przycisk "Nowy arkusz" lub używając skrótu klawiszowego Ctrl + N.


3. Wprowadź dane: Wprowadź dane sprzedażowe do arkusza kalkulacyjnego. Możesz skopiować dane z innego źródła lub wprowadzić je ręcznie. Upewnij się, że dane są uporządkowane w kolumnach.


4. Dodaj nagłówki kolumn: Nadaj nagłówkom kolumn odpowiednie nazwy, takie jak:

  • Data/Rok/Miesiąc/

  • Nazwa produktu

  • Ilość

  • Łączna kwota sprzedaży

To ułatwi analizę danych.


5. Formatuj dane: Zaznacz całą tabelę danych, a następnie przeformatuj zakres danych na tabelę. Stań na danych i wybierz Tabela na wstążce Wstawianie, lub użyj skrótu klawiszy Ctrl+T.

Możesz wybrać jeden z dostępnych stylów lub dostosować formatowanie do swoich preferencji (style tabeli dostępne na wstążce "Projekt tabeli")


6. Oblicz sumy i inne wskaźniki: Dodaj wiersz na dole tabeli lub obok danych, w którym obliczysz sumy lub inne istotne wskaźniki, takie jak łączna kwota sprzedaży, średnia cena jednostkowa, itp. Możesz użyć funkcji Excel, takich jak SUMA, ŚREDNIA, itp.,
Oblicz wskaźniki, zaznacz przez formatowanie warunkowe które wyniki są pozytywne a które wymagają uwagi.


Tu znajdziesz instrukcję jak używać formatowania warunkowego:


https://support.microsoft.com/pl-pl/office/stosowanie-formatowania-warunkowego-w-celu-wyr%C3%B3%C5%BCniania-informacji-fed60dfa-1d3f-4e13-9ecb-f1951ff89d7f7. Stwórz wykresy i grafiki: Jeśli chcesz wizualizować dane sprzedażowe, możesz stworzyć wykresy i grafiki. Wybierz dane, które chcesz uwzględnić w wykresie, a następnie wybierz odpowiedni typ wykresu, na przykład wykres kolumnowy, liniowy lub kołowy.8. Dodaj filtry: Możesz dodać filtry do nagłówków kolumn, co ułatwi sortowanie i filtrowanie danych w raporcie.


Dodaj fragmentatory by przyspieszyć pracę - to także rodzaj filtrowania
9. Dostosuj raport: Dostosuj raport do swoich potrzeb, dodając nagłówki, podsumowania, stopki, itp. Możesz także zmieniać formatowanie, kolorystykę i styl, aby raport był czytelniejszy i atrakcyjniejszy.10. Zapisz raport: Na koniec, zapisz raport na dysku komputera, aby móc go udostępnić lub wydrukować.

To ogólne kroki, dzięki którym stworzysz raport sprzedaży w Excelu. Konkretna struktura i zawartość raportu będą zależały od rodzaju danych i informacji, które chcesz uwzględnić. Warto także eksperymentować z różnymi funkcjami Excel, aby dostosować raport do własnych potrzeb.


Jeśli chcesz skorzystać z gotowego szablonu Raportu sprzedaży, sprawdź ten szablon:

https://www.analitykbiznesowy.com/product-page/raport-sprzedazy

P.S Czy wiesz że możesz mieć Excela w telefonie i tablecie? Przeglądać na nim dokumenty? Ściągnij aplikację Excel ze sklepu dla Android/IOS


tu wskazówki:


https://support.microsoft.com/pl-pl/office/instalowanie-i-konfigurowanie-pakietu-office-w-systemie-android-cafe9d6f-8b0c-4b03-b20a-12438a82a22d


https://support.microsoft.com/pl-pl/office/aplikacja-microsoft-365-dla-systemu-ios-c8880c05-883a-46b6-ad32-9bffa31228d0

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page